Ogólnopolski serwis Synodu o Synodalności:        Synod 2021-2023 - Serwis zawierający materiały, nauczania dot. Synodu

Synod o Synodalności w Diecezji Warszawsko-Praskiej: Synod o synodalności - Diecezja Warszawsko-Praska

Etap Kontynentalny Synodu o Synodalności

Synod idzie naprzód; możemy to z entuzjazmem potwierdzić w rok po jego otwarciu. Przez całą pierwszą część fazy konsultacyjnej miliony ludzi na całym świecie angażowały się w działalność Synodu.

doświadczali radości spotkania jako bracia i siostry w Chrystusie, dzieląc się tym, co słuchanie Słowa w nich wzbudziło i stawiając sobie pytanie o przyszłość Kościoła

Ich doświadczenie zostało przełożone na słowa, w wypowiedziach przesłanych przez różne wspólnoty i grupy do diecezji, które dokonały ich syntezy i przekazały Konferencjom Episkopatu. Z kolei wychodząc od konspektu zawartego w Dokumencie Przygotowawczym, sporządzili podsumowanie, zamieszczone poniżej:

Synod - dokument kontynetlany 2022 [plik]

Dokument nie jest: nie jest dokumentem rozstrzygającym, bo proces jest daleki od zakończenia; nie jest dokumentem Magisterium Kościoła, ani raportem z badań socjologicznych; nie oferuje sformułowania wskazań operacyjnych, celów i zadań, ani pełnego opracowania wizji teologicznej,

Synod o Synodalności znajduje się obecnie na etapie kontynentalnym, w którym Kościoły lokalne wsłuchują się wzajemnie w zebrane głosy Ludu Bożego rozproszonego po całej ziemi, przygotowując się do Zgromadzeń Kontynentalnych, które odbędą się w lutym 2023 roku:

Szczegółowe informacja na temat etapu kontynentalnego dostępne są na stronie:

Faza kontynentalna - Przebieg etapu kontynentalnego (wyciąg z dokumentu roboczego) - Synod 2021-2023

W ramach dotychczasowych działań zespołów synodalnych zebraliśmy wiele cennych uwag i spostrzeżeń będących obrazem naszej wiary, postrzegania liturgii, misji, funkcjonowania wspólnot i parafii. W imieniu Parafialnego Zespołu Synodalnego prosimy o staranne i uważne przeczytanie Dokumentu dla Etapu Synodalnego (DEK), a następnie udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Które wnioski, uwagi i opinie tam zawarte są najbardziej zbliżone do tych w z którymi spotkaliście się w waszych parafiach?
  2. Które wnioski zawarte w DEK wydają się wam nowe, zaskakujące bądź odkrywcze?
  3. Które wnioski i doświadczenia zawarte w DEK stoją w sprzeczności z wnioskami i doświadczeniami z które spotkaliście się w waszych parafiach. Jakie pytania zadalibyście aby lepiej zrozumieć te sprzeczności?
  4. Jakie są najważniejsze, waszym zdaniem, tematy, którymi należy podzielić się z innymi Kościołami lokalnymi na całym świecie, zarówno tymi pozytywnymi jak i negatywnymi?
  5. Jakie działania należy podjąć w waszych parafiach oraz innych Kościołach lokalnych, które wynikają zarówno z raportu DEK jak i Waszych doświadczeń?
  6. Biorąc pod uwagę odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania, jakie tematy powinny zostać przedyskutowane przez biskupów z całego świata podczas 1 sesji Zgromadzenia Synodalnego w październiku 2023?

Odpowiedzi prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 grudnia 2022 roku.

Zachęcamy również do lektury Raportu Synodu o Synodalności Diecezji Warszawsko-Praskiej, który zawiera najważniejsze wnioski z prac synodalnych dokonanych w Naszej Diecezji. Do Sekretariatu Synodu DWP wpłynęło: 468 ankiet wypełnianych wspólnotowo, w których podana została nazwa wspólnoty, ilość członków wypełniających ankietę i ich wiek; 634 ankiet wypełnionych przez osoby indywidualne podające swoje dane (nazwisko, adres, parafię, wiek, płeć)  i 891 ankiet które wypełniono anonimowo. W sumie do Sekretariatu Synodu DWP wpłynęło 1993 ankiet i w ich wypełnianiu wzięło udział około 12 552 naszych diecezjan.

Raport Synodu o synodalności na terenie diecezji warszawsko-praskiej [plik]